NASI PARTNERZY:

Jarmarki Bożonarodzeniowe pod Lupą Sanepidu: Jak Zapewnić Bezpieczeństwo i Przejść Kontrolę?

jarmark bożonarodzeniowy, bezpieczeństwo na jarmarku, przepisy sanitarne jarmark, Sanepid jarmark bożonarodzeniowy

Bezpieczne Jarmarki Bożonarodzeniowe: Jak Przygotować Swoje Stoisko do Kontroli Sanepidu?

Jarmarki bożonarodzeniowe to wyjątkowy czas, pełen świątecznej magii i zapachów, które przyciągają tłumy. Jednak za kulisami tych wydarzeń kryją się rygorystyczne wymagania związane z bezpieczeństwem żywności i higieną, które muszą być spełnione, aby przejść kontrolę Sanepidu. Jak zapewnić, że Twoje stoisko jest gotowe na wszystko? Jak w czasie Świątecznym prowadzić kiermasze, stoiska ze sprzedażą żywności (środków spożywczych, dań gastronomicznych, napoi), zgodnie z przepisami prawa żywnościowego i wymogami Sanepidu? Oto kompleksowy przewodnik!

1. Wpis do rejestru - od tego zacznij!

A więc zacznijmy od początku. W Polsce działalność w zakresie produkcji i obrotu handlowego żywnością można rozpocząć po uzyskaniu wpisu do rejestru zakładów podlegających kontroli sanitarnej i zatwierdzenia przez organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej, właściwy ze względu na siedzibę podmiotu lub miejsce prowadzenia działalności. 

Złożenie wniosku i decyzja właściwego organu

Podmioty chcące rozpocząć taką działalność muszą złożyć wniosek o wpis do rejestru i/lub zatwierdzenie do właściwego organu. Przed zatwierdzeniem przeprowadza się kontrolę danego zakładu. Zatwierdzenie następuje w drodze decyzji administracyjnej. Na tej podstawie następuje wpis do rejestru. 

Wniosek może złożyć indywidualny podmiot lub organizator danego wydarzenia (wpisując podmioty, które będą uczestniczyć w danym wydarzeniu  np. w kiermaszu świątecznym). 

2. Zadbaj o kwestię punktów wodnych

Organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej będzie od Was wymagał wyposażenia stoiska w umywalkę do mycia rąk i zlewozmywak jednokomorowy do mycia drobnego sprzętu. Ww. punkty wodne powinny posiadać podłączenie wody ciepłej i zimnej. W tego typu obiektach stosuje się tzw. wodę donoszoną tj.: zbiornik, który uzupełniamy wodą kupowaną od producenta.

 

Nieczystości płynne usuwamy do zbiorników o pojemności minimum 20L. Nie ma wymogu podłączania umywalki i zlewozmywaka do instalacji wod.-kan. Należy zapewnić ciepłą wodę np. poprzez zainstalowanie podgrzewaczy wody.

Przy umywalce muszą znaleźć się środki do mycia i dezynfekcji rąk. Należy posiadać również odpowiedni zapas środków do mycia i dezynfekcjo powierzchni, mających kontakt z żywnością.

3. Pamiętaj o właściwych powierzchniach

Powierzchnie wyposażenia powinny być wykonane z materiałów gładkich, nienasiąkliwych, łatwych do mycia i dezynfekcji (z możliwością stosowania środków do dezynfekcji na powierzchnię). Na stoisku powinno znajdować się przynajmniej jedno urządzenie chłodnicze lub/i mroźnicze (w przypadku środków spożywczych wymagających obniżonych temperatur przechowywania).

4. Orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych to podstawa

Nie zapomnijcie o aktualnych orzeczeniach lekarskich do celów sanitarno-epidemiologicznych dla osób pracujących w kontakcie z żywnością. 

5. Nie zapomnij o dostępie do toalety

No i ostatnia rzecz: dostęp do skanalizowanej toalety z umywalką do mycia rąk, podłączoną do bieżącej wody ciepłej i zimnej – toaleta powinna być wydzielona wyłącznie dla osób pracujących w kontakcie z żywnością i znajdować się nie dalej niż 75 m. od stanowiska pracy (jak będzie trochę więcej, jest to akceptowane, oczywiście w miarę rozsądku). 

Mamy nadzieje, że te informacje pomogą Wam bez kłopotu przygotować się na kontrole Sanepidu oraz uniknąć ewentualnych kar. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem SANEFIT. Postaramy się pomóc w zakresie spełnienia wymogów przepisów prawa żywnościowego (sanepidu), a w szczególności – z uwagi na Nasze doświadczenie – uniknięcia potencjalnych zatruć Waszych konsumentów.  

Pamiętaj!

Proszę pamiętać, iż prowadzenie działalności w zakresie produkcji lub obrotu handlowego żywności bez złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładów podlegających kontroli sanitarnej podlega karze pieniężnej w wysokości od 1000 zł do 5000 zł. 

Przygotowanie stoiska na jarmark bożonarodzeniowy zgodnie z wymogami Sanepidu to klucz do sukcesu. Pamiętaj, że bezpieczeństwo i higiena nie tylko pomagają przejść kontrolę, ale również budują zaufanie klientów do Twojej marki. Jeśli potrzebujesz wsparcia, Sanefit jest tutaj, aby pomóc na każdym etapie – od dokumentacji po finalną kontrolę.

Share on facebook

Powiązane posty

Skontaktuj się z Nami

CHCESZ O COŚ ZAPYTAĆ?

Zadzwoń do Nas!

Oddział w Krakowie

Michał Sobieraj+48 500 075 771

Konsultacje i uzgadnianie projektów

Anna Ziętara +48 600 542 531  

Oddział w Lublinie

Agata Stojko +48 730 277 044

Możesz też napisać!